You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
מרגש-  -התקומה של מועדון כדורגל שער הנגב

מרגש- -התקומה של מועדון כדורגל שער הנגב

שוער שחזר משבי החמאס לשער קבוצתו, שחקנים וצוות מקצועי שמתעלים תוך התמודדות עם אתגרים עצומים. הסיפור המרגש של מ.כ שער הנגב לא ישאיר אתכם אדישים

מאת: אורי שמיר - עורך האתר

מועצה אזורית שער הנגב ספגה אבידות רבות ועדיין מדממת מאירועי ה-7/10. מאות מנרצחי התופת וכמות גדולה של פצועים וחטופים - שחלקם שוחררו משבי החמאס, אלה לצד חוסר הוודאות העכשווי והעתידי שמרחף על רבים מתושבי המועצה ו הקשיים הנפשיים והרגשיים, הם פני המציאות האכזרית והקשה עמם מתמודדים היישובים שבאזור המכונה "עוטף עזה". תושבי המועצה שואבים עידוד וגאווה מחזרתה לפעילות של מחלקת הנוער ובית הספר לכדורגל של מ.כ שער הנגב, על אף העובדה שרק כ-40 אחוזים משחקני קבוצות הליגה שבו לבתיהם. עבודה מאומצת של נשות הספורט של המועצה: דפנה סיבוני - מנהלת מחלקת הספורט, שירן קנר - מנהלנית מחלקת הספורט במועצה, רועי חלבי - המנהל המקצועי של מחלקת הנוער ומאמן קבוצת ילדים א', אילן אוחנה - מנהל מחלקת הנוער, קארין רחמים - מאמנת קבוצת ילדים ג' (בתמונה ובסרטון) וקבוצת הבנות (לא קבוצת ליגה) הצליחה להביא לתקומה מרשימה של המחלקה, שעורכת אימונים בקיבוץ דורות ובשלב זה אינה יכולה לארח משחקים וכל משחקי קבוצתיה הם משחקי חוץ. 

ממגרשי האספלט לכר הדשא

החזרה של הקבוצות לאימונים הייתה בסגלים חסרים, בשל העובדה שרבים מהשחקנים טרם חזרו לאזור שער הנגב. בתחילה גם מגרשי דשא לא היו לקבוצה, אך זה לא מה שהיווה מכשול לחזרה לאימונים, לדבריו של רועי חלבי: "כשפיקוד העורף אישר חזרה למרכזי הלמידה בקיבוצים רוחמה וברור חיל קיבלנו אישור להתאמן שם במגרשי האספלט. קודם לכן, ערכנו מפגש עם מפונים במלון בקיבוץ שפיים ולאחר מכן קיימנו פעילות במגרשי הנבחרות, הפידבקים שקיבלנו מילדים והורים שהם רק מחכים לחזרה למגרשים. בסיטואציה שבה הילדים נמצאים המסגרת הספורטיבית מאוד חשובה וקריטית לילדים עם כל ההתמודדויות שהם עוברים. חזרנו להתאמן על אספלט וכשניתן אישור לעבור למגרש הדשא בקיבוץ דורות, עשינו זאת. בפרק הזמן שקדם לחזרה שלנו למגרשים הרבה קבוצות אירחו אותנו למשחקי אימון וקיבלו אותנו בצורה חמימה ומגיעה להם תודה והערכה".

איך מצליחים להתייצב למשחקים, כשפחות מ-50 אחוז מהשחקנים מגיעים לאימונים? הנה לכם התשובה מפיו של רועי חלבי: "רוב השחקנים שלא יכולים להגיע לאימונים מגיעים למשחקים. אילן אוחנה - שהוא גם נהג האוטובוס של המועצה, לפני שאוסף את השחקנים שחזרו ליישובי המועצה, נוסע במיוחד למרכז הארץ לאסוף את הילדים ואחרי זה מצטרפים השחקנים האחרים. היו מקרים שאילן חזר אחרי משחקים למרכז הארץ בשביל להחזיר ילדים. קארין רחמים פונתה מקיבוץ ניר עוז לקיבוץ משמר העמק שבצפון, היא עושה את הדרך הארוכה למשחקים יחד עם ילדים שפונו גם הם למשמר העמק. השתדלות ומסירות של המערכת ושל ההורים היא זו שאפשרה חזרה למשחקי הליגה".

עם זאת, המצב רחוק מלהיות אידיאלי, לדבריו של רועי חלבי: "אי אפשר להתעלם מהמצב המורכב. הרבה שחקנים שהתפנו מבתיהם מתקשים להתמודד עם התלישה שלהם מהסביבה הטבעית ועם המכאובים של השלכות המצב ובשלב הזה הם מחוץ לפעילות. אני באופן אישי בקשר איתם ונסעתי לפגוש אותם ואני מאמין שעם הזמן הם יחזרו".

רועי חלבי על הסיטואציה האישית שלו: "אני אמנם תושב קרית גת, אבל כבר 14 שנים מורה לחינוך גופני בבית הספר האזורי והרבה שנים במועדון, מצאתי את עצמי בשבועיים הראשונים מגיע למעל 100 הלוויות של אנשים שהכרתי. כמעט כל הנרצחים מיישובי המועצה הם אנשים שהכרתי או כתלמידים, או כמשפחות של תלמידים או חניכים מהכדורגל. המצב לא קל, אבל אני מבין שאנחנו צריכים להיות חזקים בשביל הילדים".

מהשבי לשער

בכל אחת מקבוצות מ.כ שער הנגב ניתן למצוא שחקנים, שאיבדו בני משפחה וחברים, כמה מהם ממתינים בשקיקה לחזרה של בני משפחה משבי החמאס ממנו שב גל גולדשטיין  - שוערה של קבוצת ילדים ג', שהגן על שערה בשלושת המשחקים שקיימה עד כה. רועי חלבי משתף בסיפור החזרה המרגש של גולדשטיין: "יממה לאחר שחזר מהשבי גל התקשר אלי ממספר הטלפון החדש שלו, התרגשתי כל כך לשמוע אותו, ולאחר ששאלתי לשלומו הייתה לו בקשה מרגשת - שאצרף אותו לקבוצת הווטסאפ של הקבוצה. גל הבטיח להתייצב לאימונים ועמד במילתו. גל חזר בענק, הוא מאוד חזק סביב העניין של הכדורגל. השבוע הקבוצה ניצחה 1:4 בירוחם וגל הפגין יכולת מצוינת. חששנו מאוד לגורלו והיינו עצובים מאוד שנודע לנו שהוא בשבי ואנחנו כל כך שמחים שהוא חזר לחיק הקבוצה".

הפינוי שהוביל לקליטה בקבוצה בדרג 1

שחקנים רבים מקבוצות המחלקה נקלטו לאימונים בקבוצות ברחבי הארץ, שניים משחקני קבוצת ילדים א', בני קהילת קיבוץ אור הנר - מתן ריבשטיין וינאי מירוצ'ניק, שהתפנו עם משפחתם לירושלים, נקלטו בהצלחה בקבוצת ילדים א' של בית"ר ירושלים מדרג 1 והושאלו לשורותיה. רועי חלבי על השתלבות השחקנים: "קידום שחקנים לקבוצות ממועדונים בכירים זה גם חלק מהייעוד שלנו בימים כתיקונם. כמובן שהיינו שמחים לראות שחקנים שלנו מתגלים ע"י קבוצות בכירות בדרך אחרת, אבל אנחנו שמחים בשבילם והתרגשנו מאוד לראות שהם פתחו בהרכב במשחק האחרון ואנחנו מבינים מהם שהשתלבו בהצלחה הקבוצה".

למרות הכל, מביטים אל העתיד בתקווה

על אף העננה הכבדה שמצויה מעל יישובי עוטף עזה ובפרט שער הנגב, רועי חלבי בוחר להאמין בטוב: "המגרש שלנו, שממוקם מאחורי מכללת ספיר, אמור היה לעבור מתיחת פנים משמעותית מבחינת חדרי הלבשה, תאורה, כר דשא וכל מה שצריך כדי שיהיה מגרש ברמה הגבוהה ביותר. לצערנו, המלחמה מנעה את התחלת העבודות, אבל אנחנו מאמינים שהן יתחדשו בחודשים הקרובים ואנחנו נחזור לשם למציאות ביטחונית טובה יותר, שתאפשר לנו לגדול ולהתפתח ולהוכיח את החוסן והעוצמה של האזור הזה".